Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Obecnie Online
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 
Reklama
Aktualności

Dzisiaj jest: Niedziela
19 Maja 2019
Międzynarodowy Dzień Pamięci
Zmarłych na AIDS
Imieniny obchodzą
Augustyn, Celestyn, Iwo, Mikołaj,
Pękosław, Piotr, Potencjana

Do końca roku zostało 227 dni.
Zodiak: Byk
/ "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi." Jan Paweł II
UprawnieniDokumenty poświadczające uprawnienia do przejazdów ulgowych
Przejazdy bezpłatne
Honorowi dawcy krwi, którzy oddali bezpłatnie:
– 18 litrów krwi pełnej – mężczyźni,
– 15 litrów krwi pełnej – kobiety
lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników
Odpowiedni wpis w legitymacji Honorowego Dawcy Krwi wraz z dowodem tożsamości
 

"Oddając krew - darujesz życie" - to hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od ponad 40 lat - od czasu, gdy PCK zajął się organizacją i propagowaniem honorowego krwiodawstwa oraz uświadamianiem znaczenia krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego.

Co prawda, za sprawy związane z przetwarzaniem krwi odpowiada służba krwi podległa Krajowemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, jednak planowe i rytmiczne zaopatrzenie regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa w życiodajną krew możliwe jest przede wszystkim dzięki honorowym dawcom.

Ruch Honorowych Dawców Krwi jest integralną częścią struktury PCK i obecnie zrzesza blisko 200.000 członków i wolontariuszy, którzy poza systematycznym i planowym oddawaniem krwi, promują oraz upowszechniają ideały Ruchu zjednując mu tym samym nowych sympatyków.

Strukturę organizacyjną Ruchu tworzą kluby i rady HDK. Kluby, jako podstawowe jednostki organizacyjne PCK, zrzeszają dawców w środowiskach lokalnych: miejscach zamieszkania, pracy lub nauki. Podejmowane przez nie inicjatywy to m.in.: doraźne akcje poboru np. w odzewie na apel służby zdrowia, szkolenia, pogadanki, konkursy, wspólne wyjazdy lub imprezy sportowe. Rady HDK działają przy zarządach PCK wszystkich szczebli, a ich działalność dotyczy przede wszystkim koordynacji i inspiracji prac klubów oraz współpracy ze służbą krwi. Nad całokształtem prac Ruchu oraz jego ogólnopolską strategią czuwa, powołana przy Zarządzie Głównym PCK, Krajowa Rada HDK.

Drodzy Krwiodawcy, jesteśmy Wam wdzięczni za Wasze poświęcenie oraz wkład w istnienie Ruchu HDK. Krwiodawstwo to dla Was satysfakcja, a dla potrzebujących Waszej krwi - szansa i bezcenny dar życia. Dziękujemy.

 
W krwi człowieka, zwłaszcza na krwinkach czerwonych znajdują się różne antygeny, które odpowiedzialne są za grupy krwi i układ Rh. Układ grupowy ABO wyróżnia 4 grupy krwi: A, B, AB,O

Czynnik Rh
Na krwinkach czerwonych oprócz substancji grupowych ABO występuje także czynnik D, który określa przynależność do grupy Rh dodatniej. Układ grupowy Rh wyróżnia 2 grupy krwi:
  • Rh dodatni co stanowi ok.85% populacji.
  • Rh ujemny co stanowi 15% populacji.
Dzięki temu zróżnicowaniu chorzy, w razie potrzeby otrzymują zgodną grupowo krew.

wykres
 
  • rozprowadzanie tlenu i wydalanie dwutlenku węgla do płuc
  • rozprowadzanie substancji odżywczych wchłoniętych z przewodu pokarmowego
  • odprowadzanie produktów przemiany materii do nerek i gruczołów potowych
  • udział w reakcjach odpornościowych
  • udział w procesach krzepnięcia zabezpieczających przed utratą krwi
Krew darem życia
 

<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna > Ostatnie >>

Strona 6 z 6